موقعیت شما : صفحه اصلی » یادداشت ها و مقالات
  • شناسه : 247
  • 31 جولای 2019 - 21:48
  • 1861 بازدید
  • ارسال توسط :
گهي زين به پشت و گهي پشت به زين:
گهي زين به پشت و گهي پشت به زين:
به قلم عبداله رحیم لوی بنیس

گهي زين به پشت و گهي پشت به زين:

حجم نقدينگي با نرخ مشابه چند سال اخير(حدود ٢٢درصد) در حال افزايش هست و به رقم حيرت آور ١٩٠٠ هزار ميليارد تومان رسيده است. پايه پولي و بدهي بانك ها به بانك مركزي هم هرچند با شيب كمتر ، ولي در حال افزايش مي باشد. ✅بخش واقعي اقتصاد اعم از صنعت ومسكن در شرف ورود […]

حجم نقدينگي با نرخ مشابه چند سال اخير(حدود ٢٢درصد) در حال افزايش هست و به رقم حيرت آور ١٩٠٠ هزار ميليارد تومان رسيده است. پايه پولي و بدهي بانك ها به بانك مركزي هم هرچند با شيب كمتر ، ولي در حال افزايش مي باشد.
✅بخش واقعي اقتصاد اعم از صنعت ومسكن در شرف ورود به دوره ركود هستند. نقدينگي سرگردان و مردم متحير و مظطرب بين بازارهاي سكه، ارز، بورس ، بانك و…. به اميد حفظ ارزش دارايي خود و يا كسب بيشترين بازده در حال جابجايي هستند.
✅در اقتصادي كه متوسط تورم عمومي آن حدود ٥٠ درصد باشد ، مردم ناگزير از چنين اضطراب و حيراني هستند تا از تحليل دارايي و ثروت خود از طريق تورم جلوگيري نمايند.
در شرايطي كه دولت هيچ گونه برنامه اي براي هدايت نقدينگي به سمت بخش هاي مولد اتخاذ نكرده است ، اين حجم نقدينگي ، سرگرداني اش را چگونه بايستي مديريت نمايد.
اين روزها هيجان و حيرت و سرگرداني ، با اقتصاد ايران انگار عجين شده و به نظر مي رسد كسي هم به فكر تدبير نيست.
✅پول هاي سرگردان روزي بازار سكه را حبابي مي كند. روزي به ارز شوك وارد مي كند و روزي قيمت هاي خودرو را به شكلي حيرت آور بالا مي كشد و روزي ديگر آروزي جوانان را در خانه دار شدن به سراب مي كشد.
دولت در بي خيالي خود نسبت به منافع قاطبه مردم اصرار مي ورزد و گروهي ثروتمند و رانت خوار در بازارهاي مختلف خون مردم را مي مكند.
چگونه دلار روزي ١٥ هزار تومان و روزي ١١٥٠٠ تومان در بازار معامله مي شود. من كوچكترين دليل منطقي و فني در اين بازار و نوسان هاي به اين شدت نمي بينم. مگر تداوم حضور سوداگران و دلالان به قصد خريد در نرخ پايين و ايجاد شوكي ديگر و تحميل زيان بيشتر به مردمي كه با ناآگاهي وارد چنين بازاري مي شوند.
بي ترديد چنانچه مديريت نرخ ارز در اختيار و قابليت بانك مركزي بود ، كاهش اين نرخ مي بايستي به صورت تدريجي و مديريت شده و تحكيم نرخ هاي پايين در پله هاي حداكثر ٥٠ تا ١٠٠ توماني اتفاق مي افتاد تا از ثبات آن بشود اطمينان حاصل نمود.
اين شرايط افت قيمت دلار طي چند روز و با لحاظ عدم رويدادي بنيادي در اقتصاد نگران كننده است.
✅اقتصاد كشور در شرايط حاضر ظرفيت و توان ارز تك نرخي را ندارد. پس نزديكي و همراهي نرخ بازار با نرخ نيما نمي تواند پايدار باشد. مگر اينكه نرخ نيما از قواعد بازار تبعيت نمايد كه آن هم نقص غرض خواهد بود.
در شرايط بحران ارزي بانك مركزي ناگزير از عدول از مكانيسم بازار در تعيين نرخ ارز و مديريت تخصيص منابع ارزي خواهد بود. و هر روشي غير از اين صرفا موجب هدر رفت منابع ارزي، نوسان هاي مديريت نشده، رانت خواري و سوء استفاده سوداگران از جيب مردم عادي خواهد شد.
✅در شرايط حاضر بازار ارز ظرفيت جهش دوباره را كماكان دارا خواهد بود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*