موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 942
  • 27 فوریه 2021 - 8:31
  • 483 بازدید
  • ارسال توسط :
  • منبع : ایسنا
چین تا قبل از۲۰۳۰ بزرگ ترین اقتصاد جهان می شود
چین تا قبل از۲۰۳۰ بزرگ ترین اقتصاد جهان می شود

چین تا قبل از۲۰۳۰ بزرگ ترین اقتصاد جهان می شود

به نقل از سی ان بی سی، کارشناس بانک آف امریکا معتقد است چین شانس زیادی دارد تا به هدف خود در دو برابر کردن اندازه اقتصادش تا سال ۲۰۳۵ دست پیدا کند. شی جین پینگ- رییس جمهور چین- اخیرا وعده داده است که تا سال ۲۰۳۵ این هدف محقق شود. برای تحقق این وعده لازم […]

به نقل از سی ان بی سی، کارشناس بانک آف امریکا معتقد است چین شانس زیادی دارد تا به هدف خود در دو برابر کردن اندازه اقتصادش تا سال ۲۰۳۵ دست پیدا کند. شی جین پینگ- رییس جمهور چین- اخیرا وعده داده است که تا سال ۲۰۳۵ این هدف محقق شود. برای تحقق این وعده لازم است متوسط نرخ رشد اقتصادی چین سالانه ۴.۷ درصد باشد.

هلن کیاو- مدیر تحقیقات اقتصادی آسیا در بانک آف امریکا- گفت: فکر می کنیم چین قادر است تا به هدفش برسد و تخمین می زنیم حتی زودتر از سال ۲۰۳۵ یعنی سال ۲۰۲۷ یا ۲۰۲۸ چین با پشت سر گذاشتن آمریکا به بزرگ ترین اقتصاد دنیا تبدیل شود.

در سال ۲۰۲۰ چین تنها اقتصاد بزرگ بود که با وجود شیوع کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کارها توانست رشد مثبت اقتصادی خود را حفظ کند تا جایی که رشد امسال این کشور ۲.۳ درصد عنوان شده است. طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول اقتصاد چین در سال ۲۰۲۱ رشد ۸.۱ درصدی خواهد داشت. از طرف دیگر اما اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۲۰ به میزان ۳.۵ درصد کوچک شد و رشد ۵.۱ درصدی برای امسال پیش بینی شده است.

به گفته کیاو، اصلی ترین تهدیدات بر سر راه اقتصاد چین در آینده شامل: مسن شدن جمعیت، نسبت بالای بدهی به تولید ناخالص داخلی و ناپایدار بودن مدل رشد اقتصادی سرمایه محور این کشور خواهند بود. با این حال با توجه به برنامه ریزی های دولت برای به حداقل رساندن آسیب های احتمالی این ریسک ها انتظار نمی رود رشد اقتصادی به طور کامل متوقف شود.

کیاو همچنین تنش های احتمالی با واشنگتن در آینده را یکی دیگر از خطرات بر سر راه رشد اقتصادی چین دانست و افزود: نمی توانیم خوش بین باشیم که روابط دو کشور صلح آمیز و شیرین باقی بماند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*