موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » یادداشت ها و مقالات
  • شناسه : 1215
  • 18 مارس 2021 - 7:53
  • 734 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : تحریریه اقتصاد ما
میراث اقتصادی دولت تدبیر وامید در سال۹۹
میراث اقتصادی دولت تدبیر وامید در سال۹۹

میراث اقتصادی دولت تدبیر وامید در سال۹۹

کارنامه اقتصادی دولت روحانی در سال ۹۹ ، از هر جهت ارزیابی شود، خروجی قابل دفاعی ندارد. فارغ از هر نگرش وگرایش جناحی، شاخص های تولید ، توزیع، بودجه نویسی، میزان تورم و نوسانات بورس مهمترین سنجش عملکرد اقتصادی روحانی ومدیرانش را نشان میدهد. هرچند رقبای او در مجلس انقلابی وضعیت به مراتب ضعیف تری […]

کارنامه اقتصادی دولت روحانی در سال ۹۹ ، از هر جهت ارزیابی شود، خروجی قابل دفاعی ندارد.
فارغ از هر نگرش وگرایش جناحی، شاخص های تولید ، توزیع، بودجه نویسی، میزان تورم و نوسانات بورس مهمترین سنجش عملکرد اقتصادی روحانی ومدیرانش را نشان میدهد. هرچند رقبای او در مجلس انقلابی وضعیت به مراتب ضعیف تری از او ثبت کرده اند. زیرا در این ۹ ماهی که از فعالیت مجلس سپری شد، مجلس مدعی کارامدی! در مورد تورم و پرونده پر سر صدای خودرو سازان یک گام موفق هم بر نداشت. قطع نظر از وعده های نافرجام دولت ومجلس در سال ۹۹ که هیچ دستاوردی در سبد معیشتی مردم نداشت، مهمترین مشکل دولت، عبور از بحران کرونا بود. بحرانی که بر تمام عرصه های اقتصادی سایه شومی برجا گذاشت.
دولت روحانی در سراسر سال ۹۹ با چالش کرونا دست وپنجه نرم کرد و مهمترین دستاوردش کادر درمانی بود که خدمات بزرگی را در طول سال به مردم ارایه داد. اما در این بخش مدیریت کلان کرونا ، خطای مهمی هم رخ داد! دکتر نمکی وزیر بهداشت با عدم مشارکت در پروژه های جهانی، ایران را از امتیازات فراوان سازمان بهداشت جهانی محروم کرد و این رویکرد خطا کمتر از سوی دستگاهای نظارتی نقد و محاسبه شد.
از نگاه بسیاری از کارشناسان اقتصادی، در کنار وعده های عملی نشده دولت در مورد تورم ومعیشت مردم و….. تراژدی بورس و افت بی سابقه ان در چند ماهه اخیر ، یکی از بدترین اقدامات دولت در بازار سرمایه قلمداد می شود. در سال ۹۹ ریاست جمهوری و مردان اقتصادی دولت، با تشویق مکرر مردم به سرمایه گذاری در بورس ، خسارت بزرگی به سرمایه توده ها زد. پس لرزه های ریزش های مکرر شاخص بورس فراتر از جنبه های اقتصادی بود. زیرا ناکارامدی دولت در مقوله بورس، به موازات نابودی سرمایه های اقتصادی مردم، سرمایه اعتماد اجتماعی مردم به دولت را بر باد داد! سرمایه ایی که پیامد آنرا در نتیجه انتخابات سال ۱۴۰۰ خواهیم دید.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*