موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » یادداشت ها و مقالات
  • شناسه : 1591
  • 22 آوریل 2021 - 18:21
  • 672 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : دکتر عبداله رحیم لوی بنیس
رمز ارزها ، فوران آرزوها
رمز ارزها ، فوران آرزوها

رمز ارزها ، فوران آرزوها

عبداله رحيم لوي بنيس هميشه پاي بانك مركزي در ميان هست! زماني كه این نهاد مالی مهم، بدون دور اندیشی و با بي تدبيري ، امكان شكل گيري موسسات اعتباري غيرمجاز را فراهم ساخت و بدون ايجاد شرايط لازم مجوز تاسيس بانك هاي غير دولتي را صادر كرد. در واقع مدیریت بانک مرکزی با عدم […]

عبداله رحيم لوي بنيس
هميشه پاي بانك مركزي در ميان هست! زماني كه این نهاد مالی مهم، بدون دور اندیشی و با بي تدبيري ، امكان شكل گيري موسسات اعتباري غيرمجاز را فراهم ساخت و بدون ايجاد شرايط لازم مجوز تاسيس بانك هاي غير دولتي را صادر كرد. در واقع مدیریت بانک مرکزی با عدم نظارت و بي سياستي محض، بازار پول را رقيب توليد قرارداد و با افزایش نقدينگي مسموم و دارايي هاي موهوم و همچنين عدم کارشناسی در تنظیم نرخ بهره تسهيلات ، كمر توليد را خم كرد.
همچنین طي چند سال اخير با اتخاذ سياست دلار پاشي، ميلياردها دلار دخاير ارزي را از كشور خارج و حداقل ٦٠ تن ذخاير طلاي بانك مركزي را به شكل سكه چوب حراج زد. انگار بانك مركزي ابزاري براي ايجاد تورم، ورشكستگي توليد، فرار سرمايه و انهدام زيرساخت ها و نهادهاي مالي و اقتصادي كشور هست و نه مديريت هريك از آنها.
طي چند سال گذشته و ناشي از تداوم و بويژه توسعه تنوع بي تدبيري ها ، شاهد تورم بي سابقه بالاي ٥٠ درصد، كاهش جدي و افسانه اي ارزش پول ملي، رشد منفي سرمايه گذاري و تاريكي بي پايان چشم انداز رشد اقتصادي، توسعه فقر و نابودي معيشت مردم هستيم.همزمان با اوج گيري رشد نقدينگي با ثبت ركورد بي سابقه ٣٩ درصد در سال ١٣٩٩، وبا امنيتي كردن بازار سكه و ارز و نيز جهش قيمت مسكن، مردم ناگزير از پناه آوردن به بازار سرمايه با هدف حفظ ارزش دارايي هاي خود و جبران هزينه هاي در حال جهش زندگي روزانه خود شدند.
باز هم فرصتي كه با بي تدبيري تبديل به تهديدي اساسي شد و بازار سرمايه با شرايط امروز روبرو شد.
پول پرقدرت و سرگردان مسير رمز ارزها را به مردم پيشنهاد نمود. پديده اي نوظهور و پر رمز و راز .
بازار رمز ارزها تا مدتي و تا سقفي مي توانست در قالب پديده اي خلاقانه و بازاري مهيج و به عنوان يك تجربه جديد از جانب دنيا و بويژه بانك هاي مركزي ديده شود، لكن عبور ارزش اين بازار از مرز ٢ تريليون دلار علائم هشدار را صادر مي كند.
هنوز بالاي ٧٠ درصد ذخاير بانك هاي مركزي دنيا با پشتوانه دلار بوده و هنوز دلار بزرگترين ابزار توفق قدرت اقتصادي و سياسي آمريكا در دنيا هست و بي ترديد بانك مركزي آمريكا و فدرال رزرو تحركات بازار رمز ارزها را رصد و در شرايط لازم نقطه پاياني برآن خواهند گذاشت.
ريسك ماهيتي رمز ارزها در كشور ما با ريسك هاي افرونتري مثل صرافي هاي غير مجاز و سايت هاي بي هويت (با توجه به تحريم هاي مالي ) نيز مواجه مي باشد.
به نظر مي رسد دام رمز ارزها بيشتر از هر تله اي كه قبلا و به شكل موسسات غير مجاز و…منابع مالي مردم را به تاراج برده اند، وحشت ناكتر و عميق تر خواهد بود.
سزاوار است دولت و بانك مركزي با تمركز جدي بر فرار سرمایه اتخاذ کند و مراقبت و نظارت هاي لازم را در دستور کار قرار دهد و فرصت هاي شفاف و مناسبتري راجهت سرمايه گذاري مردم و جلوگيري از خروج سهمگين منابع ارزي از كشور بکار بندد. در حالی مردم در چند ساله اخیرصدمات زیادی را از مدیران اقتصادی خورده اند، این انتظار را دارند تا براي یك بار هم كه شده، دولت موسوم به تدبیر وامید، به مسووليت حمايتي از مردم ، مبادرت و اقدام نمايد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*