موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 866
  • 20 فوریه 2021 - 8:39
  • 499 بازدید
  • ارسال توسط :
دولتمردان در کاهش بازار سرمایه و سهام عدالت مقصرند!
دولتمردان در کاهش بازار سرمایه و سهام عدالت مقصرند!

دولتمردان در کاهش بازار سرمایه و سهام عدالت مقصرند!

دکتر رحیم لو کارشناس بازار سرمایه: دولتمردان در کاهش بازار سرمایه و سهام عدالت مقصرند! روز های پایانی سال ۹۹ با ماههای واپسین دولت حسن روحانی همساز وآواز شده است.در حالی که دولت تدبیر وامید ، وعده های زیادی برای زندگی بهتر مردم داده بود، ولی آمار وارقام نشان میدهد ،شعار های روحانی یکی پس […]

دکتر رحیم لو کارشناس بازار سرمایه:

دولتمردان در کاهش بازار سرمایه و سهام عدالت مقصرند!

روز های پایانی سال ۹۹ با ماههای واپسین دولت حسن روحانی همساز وآواز شده است.در حالی که دولت تدبیر وامید ، وعده های زیادی برای زندگی بهتر مردم داده بود، ولی آمار وارقام نشان میدهد ،شعار های روحانی یکی پس از دیگری در حال رنگ باختن است.
بی گمان بخشی از چالش های دولت روحانی به تحریم گره خورده است وطبعا بخش دیگر آن به ناتوانی مدیریتی باز میگردد. این روز ها آسمان دولت روحانی آنقدر تیره وتار شده که کمتر کسی می تواند از او دفاع کندو بسیاری این شرایط را به جهت نا هماهنگی در برنامه ها قلمداد میکنند. دکتر عبداله رحیم از جمله کارشناسان ی است که دولت روحانی را با اعداد وارقام به چالش می کشد و بر معیشت نابسامان مردم در سالهای اخیر و نوسانات سوال برانگیز بورس تمرکز میکند. آنچه می خوانید، دیدگاه این مدرس دانشگاه و مدیراقتصادی به پرسش های خبرنگار دیدار نیوز، در باره بودجه و بورس است. …. …

دکتر رحیم لو، تحلیل اقتصادی شما از بودجه ۱۴۰۰ چیست؟ و آیا این بودجه به سود مردم بسته شده یا علیه منافع توده ها می باشد؟
همانطور که میدانید بودجه در هر کشوری سند مهمی از توزیع ثروت و قدرت است و به معنایی بودجه ستون فقرات دولت ها و شاخصی برای میزان عدالت ورزی آنان است.
بودجه ۱۴۰۰ دو محور جدی وچالشی دارد! اول بحث برسر نرخ ارز است و محور دوم در مورد توزیع خدمات عمومی بر اساس ارز ۴۲۰۰ است که پرسش های زیادی را بین دولت ومجلس ایجاد کرده است.
در سالهای اخیر آثار زیانبار ارز ۴۲۰۰ را در کشور دیده ایم. در واقع این موضوع به معیشت مردم و سیاست های کنترلی تورم توسط دولت باز می گردد و البته بر میزان درآمد های دولت هم اثر گذار است.
رحیم لو در مورد تاثیر بودجه سال آتی بر معیشت مردم گفت: در سالهای اخیر بحث معیشت مردم مورد غفلت قرار گرفته است و مردم مظلوم واقع شده اند!
زندگی مردم آنقدر سخت شده که کمک های دولتی دردی را از مردم کم نمی کند، زیرا اقتصاد کنونی ایران با جهش های متوالی قیمت ها مواجه است وتا این مشکل درمان نشود، افزایش یارانه بی فایده است و گره ایی از کلاف مشکلات باز نمی کند.
این استاد دانشگاه در مورد بورس خاطر نشان کرد: بازار سرمایه یک بازار واقعی وامتزاج از حوزه های گوناگون مالی واقتصادی کشور است. بازار سرمایه نقش مهمی در تحول اقتصادی در ایران دارد و اگر اصولی مدیریت شود ،افت وخیز وریسک پذیری را به شکل منطقی مهار می کند.
طبعا بازار سرمایه از شرایط پیرامونی و بویژه سیاست متاثر است و این یک واقعیت عمومی در همه کشورهاو از جمله ایران حاکم است.
آنچه محل اشکال است به این موضوع خلاصه میشودکه کاهش ارزش ریال در سالهای اخیر مردم را به شدت نگران کرده است و بسیاری از مردم از آنکه نمی توانند سرمایه خودشان را از گزند سقوط ارزش ریال مدیریت کنند، در نگرانی بسر می برند. در این شرایط ،بسیاری عوامل غیر کارشناسانه بر سرمایه گذاری مردم در سال ۹۹ تبلیغ کردنند و حتی برخی از مردم با فروش اموال وارد بورس شدند!
دولت درسال جاری حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان را در بورس مدیریت کرد. ولی متاسفانه به جهت نواقص فنی و تصمیم های عجولانه و بخشی دیدن مدیران و سیاست های مقطعی ، این روند ادامه نیافت و بورس با مشکل و ریزش شدید روبرو شد ونهایتا اعتماد مردم به سیاست های اقتصادی ضربه خورد.
در واقع مردمی که به سهام عدالت و سود ناشی از آن امید داشتند، وآن را کعبه آمال خود می دانستند،یکباره متوجه شدنند که سرمایه آنان در حال نابودی و آب شدن هست!
این روند باعث شد که بسیاری از مردم به سلب اعتماد از بورس گرایش پیدا کنند و دولت در این زمینه کوتاهی زیاد کرده است و حتی میتوان گفت که پای دولت در کاهش سرمایه های خرد مردم دیده می شود که این هم یکی از کم تدبیر های مردان اقتصادی دولت، به شمار می آید.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*