موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 860
  • 20 فوریه 2021 - 8:31
  • 472 بازدید
  • ارسال توسط :
  • منبع : ایسنا
تورم عربستان بالا ماند
تورم عربستان بالا ماند

تورم عربستان بالا ماند

به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط شاخص بهای مصرف‌کننده در بزرگترین اقتصاد جهان عرب تا پایان ماه ژانویه به ۵.۷ درصد رسید که نسبت به بازه مشابه منتهی به ماه قبل ۰.۴ درصد افزایش یافته و بالاترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر در این کشور بوده است. در بین بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط […]

به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط شاخص بهای مصرف‌کننده در بزرگترین اقتصاد جهان عرب تا پایان ماه ژانویه به ۵.۷ درصد رسید که نسبت به بازه مشابه منتهی به ماه قبل ۰.۴ درصد افزایش یافته و بالاترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر در این کشور بوده است.

در بین بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط به بخش مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۲.۳ درصد بوده است و پس از این بخش، ارتباطات با ۱۱.۴ درصد و حمل و نقل با ۹.۶ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به آموزش با منفی ۹.۸درصد بوده است و پس از این بخش، آب و برق با منفی ۰.۹ درصد درصد قرار دارد.

جسون تووی- کارشناس بازارهای نوظهور در موسسه ” کپیتال اکونومیکس” گفت: نرخ تورم در بخش مواد غذایی کماکان در سطح بالایی باقی مانده که احتمالا بخشی از آن به خاطر قرنطینه ها و تمایل مردم برای ذخیره سازی گسترده این اقلام است. انتظار داریم که با توجه به اجرایی شدن لایحه افزایش مالیات بر ارزش افزوده، نرخ تورم در سطح بالای فعلی بماند.

با توجه به کاهش درآمدهای دولت و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی، عربستان اعلام کرده نرخ مالیات بر ارزش افزوده را به ۱۵ درصد افزایش داده است. کسری بودجه دولت عربستان در ماه های اخیر همواره صعودی بوده و میزان ذخایر ارزی این کشور نیز در ماه می به یکی از پایین ترین سطوح خود در طول یک دهه اخیر رسید.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم عربستان در ماه ژانویه  ۰.۲ درصد اندازه گیری شده است که نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد بیشتر شده است. متوسط نرخ تورم عربستان در بازه زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ معادل ۲.۴۹ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئیه ۲۰۰۸ با ۱۱.۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۲۰۱۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*