موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 2376
  • 07 اکتبر 2021 - 9:30
  • 113 بازدید
  • ارسال توسط :
  • منبع : ایسنا
افزایش تورم در همسایه های شمالی
افزایش تورم در همسایه های شمالی

افزایش تورم در همسایه های شمالی

  نرخ تورم در جمهوری آذربایجان به اوج دوساله و در ارمنستان به اوج ۱۰ سال اخیر رسید. به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، روند صعودی نرخ تورم در آذربایجان برای سومین ماه متوالی ادامه یافت؛ تا جایی که تا پایان ۱۲ ماه منتهی به آگوست، نرخ تورم در این کشور از ۴.۵ درصد […]

 

نرخ تورم در جمهوری آذربایجان به اوج دوساله و در ارمنستان به اوج ۱۰ سال اخیر رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، روند صعودی نرخ تورم در آذربایجان برای سومین ماه متوالی ادامه یافت؛ تا جایی که تا پایان ۱۲ ماه منتهی به آگوست، نرخ تورم در این کشور از ۴.۵ درصد در ماه قبل به ۴.۸ درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم در طی دو سال اخیر محسوب می‌شود.

مواد غذایی و نوشیدنی با ۵.۹ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، لوازم منزل با تورم ۵.۵ درصد  در رده بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با تورم منفی ۳.۶ درصدی و تنباکو با تورم منفی ۱.۶ درصدی در رده بعدی قرار دارد.

در بازه زمانی ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۱ بالاترین تورم آذربایجان مربوط به آوریل ۲۰۰۸ با ۲۳.۶ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۰۹ با منفی ۱.۸ درصد بوده است.

همچنین تا پایان ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر، نرخ تورم در ارمنستان از ۸.۸ درصد در ماه قبل به ۸.۹ درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم ۱۰ سال اخیر محسوب می‌شود. مواد غذایی و نوشیدنی با تورم ۱۵.۴ درصدی، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، لباس و پوشاک با تورم ۱۲.۴ درصدی و  لوازم منزل با تورم ۹.۹ درصدی قرار دارند.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به ارتباطات با ۰.۸ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم این کشور در این ماه ۰.۱ درصد اندازه گیری شده که ۰.۳ درصد کمتر از تورم ماه قبل بوده است.

متوسط نرخ تورم در ارمنستان در بازه زمانی ۱۹۹۳ تا ۲۰۲۱ معادل ۵۱۱.۷ درصد بوده که بالاترین تورم مربوط به ژوئن ۱۹۹۴ با ۲۲ هزار و ۸۸۷.۴۰ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به مارس۱۹۹۹با منفی ۵.۵۲ درصد بوده است.

دو کشور پس از جنگ بر سر قره باغ دچار مشکلات مالی و اقتصادی زیادی شده اند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*