روز چهارشنبه گذشته ترامپ در توییتی، با تشکر از عربستان به خاطر کاهش قیمت نفت به ٥٤ دلار، خواستار کاهش بیشتر قیمت نفت شد. طی یک ماه اخیر حدود ٣٠ درصد کاهش در قیمت جهانی نفت را شاهد هستیم. تولید نفت عربستان به رقم بی سابقه ١٠.٨ میلیون بشکه در روز رسیده (تولید روزانه این […]

روز چهارشنبه گذشته ترامپ در توییتی، با تشکر از عربستان به خاطر کاهش قیمت نفت به ٥٤ دلار، خواستار کاهش بیشتر قیمت نفت شد.

طی یک ماه اخیر حدود ٣٠ درصد کاهش در قیمت جهانی نفت را شاهد هستیم.

تولید نفت عربستان به رقم بی سابقه ١٠.٨ میلیون بشکه در روز رسیده (تولید روزانه این کشور در ماه اکتبر ١٠.٦ میلیون بشکه بوده است) و روسیه رکورد تولید ٣٠ ساله خود را با تولید روزانه حدود ١١.٥ میلیون بشکه در روز شکسته است. این در حالی است که عربستان برای تامین هزینه های جنگ یمن و توسعه رفاه اجتماعی به قیمت بالای نفت (حدود ٨٠ دلار) و روس ها برای تداوم وضعیت جاری خود به نفت حداقل ٧٠ دلار نیاز مبرمی دارند. هر چند تداوم جنگ تجاری آمریکا و چین و نگرانی هایی که احتمال یک بحران اقتصادی جدی را در سال ٢٠٢٠ در دنیا جدی تلقی می نماید در کنار افزایش بی سابقه تولید نفت شیل آمریکا ، بازار جهانی نفت را به صورت طبیعی در مسیر نزولی قرار داده است. لکن دولت آمریکا در تداوم فشار حداکثری بر اقتصاد ایران و با سوء استفاده از ماجرای قتل خاشقچی، حداکثر فشار را برای افزایش تولید نفت عربستان وارد کرده و این کشور را از همراهی با سایر کشورهای تولید کننده برای سیاست گذاری کنترل حجم نفت عرضه شده به بازار، باز می دارد.

هر چند قرار است در حاشیه اجلاس G٢٠ که طی هفته های آتی و قبل از نشست اجلاس اوپک برگزارمی شود، سیاست قیمت نفت در ٢٠١٩ با حضور رئیس جمهور روسیه و ولیعهد عربستان جایگاه مورد برزسی قرار گیرد.لکن تداوم فشار های آمریکا به خاطر قتل خاشقچی ، عربستان را از ورود به هر توافقی که مخالف با نظر ترامپ در تداوم کاهش قیمت نفت ، باشد کماکان منع خواهد نمود.

بازندگان اصلی وضعیت فعلی بازار نفت بی تردید روس ها ، عربستان و سایر کشورهای عمده تولید کننده نفت خواهند بود که قیمت هاي فعلي دورنمای اقتصادی آنان را به شدت تاریک می نماید.

هرچند ایران نیز برای جبران کاهش درآمدهای نفتی خود به میزان ٣٠ درصد افت قیمت ، ناگزیر از افزایش حجم صادرات خواهد بود (که در فضای تحریم، امری ناممکن به نظر می رسد) ، تلاطمات جدی را در طی چند ماه آینده در حوزه اقتصاد بویژه نرخ ارز متحمل خواهد شد.

نویسنده : admin_rahimlo | دسته : اخبار | نظرات کاربران (0)
تگ ها: , ,