دراسفند ماه بود که در کانال اقتصاد ما ،سال ۹۷ را سال اضطراب و پریشانی اقتصادی پیش بینی کردم و این که دولت برای یک شرایط بحرانی و دوره اي سخت در حال تدارک است و همزمان با اعلام سیاست های جدید ارزی دولت ( اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی و…) باز هم در همان کانال […]

دراسفند ماه بود که در کانال اقتصاد ما ،سال ۹۷ را سال اضطراب و پریشانی اقتصادی پیش بینی کردم و این که دولت برای یک شرایط بحرانی و دوره اي سخت در حال تدارک است و همزمان با اعلام سیاست های جدید ارزی دولت ( اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی و…) باز هم در همان کانال وعده دلار کوپنی را دادم و پیش بینی کردم که این سیاست به مقصد مطلوب منجر نخواهد شد.
به نظر می رسد اضطراب و نگرانی، چشم منطق دولت را کور نموده و یا حداقل رانت جویان و فساد انگیزان اقتصادی با شعبده بازی ماهرانه هر ازگاهی حوزه ای نو از امکان رانت جویی و غارت اموال ملت را از آستین بیرون آورده و دولت مستأصل را در باتلاق بحران اقتصادی گرفتارتر می کنند . دستکاری در بازار سكه، ممنوعیت و محدودیت ثبت سفارش خودرو، افزایش یکباره سوده سپرده ها ، سرازیر نمودن بی منطق میلیاردها دلار در زمستان سال ۹۶ با هدف کنترل قیمت دلاربه بازار،تعیین بی منطق نرخ ۴۲۰۰ تومانی دلار و… امروز منجر به شکل گیری بازار سیاه دلار و خرید و فروش چند نرخی آن، توسعه رانت و فساد حجیم در ارز دولتی ، کاهش صادرات ، افزایش واردات واقعی و صوری و… گردیده و با اين حال و براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم کماکان تک رقمی است، اقتصاد از رکود خارج شده ، ذخایر ارزی به حد کفایت وجود دارد . لکن واقعیت های جامعه از بحران ذخایر ارزی ، تورم حداقل دو برابری آنچه رسما” اعلام می شود ، افزایش بیکاری ، تداوم و عمیق تر شدن رکود اقتصادی ، افزایش و تشدید جو بی اعتمادی به سیاست های اقتصادی دولت و ابهام اساسی نسبت به آِینده وضعیت اقتصادی ، حکایت دارد.
این روزها دولت کارآمدترین ابزار مدیریت اقتصادی خود یعنی اعتماد عمومی را از دست داده است . دولت هنوز با ابلاغ ممنوعیت واردات برخی اقلام در تله رانت جویان و مفسدين اقتصادی گرفتار آمده و با طرح بررسی افزایش نرخ سود بانکی در طبل رکود اقتصادی می کوبد.
امروز تیم اقتصادی دولت لزوما بایستی با مردم صادقانه و بی پرده گفتگو کند و اعتماد عمومی را بازسازی نماید. این اولین و بزرگترین گام دولت در مهار بحران کنونی اقتصادی کشور خواهد بود.

کانال تلگرامی اقتصاد ما

نویسنده : admin_rahimlo | دسته : یادداشت و مقالات | نظرات کاربران (0)
تگ ها: