قطعاً در دنیای ورزش هیچ رشته ای مانند فوتبال پر طرفدار و جذاب نمی باشد . حتی در بسیاری از کشورهای مطرح در فوتبال ، بعضاً این ورزش ، پیوندهای محکمی با رشد یا رکود اقتصاد برقرار می سازد . شواهد موجود بیانگر آنست که در دوران کهن ، بازي هایی مانند “تسوكوه” ، “گو […]

قطعاً در دنیای ورزش هیچ رشته ای مانند فوتبال پر طرفدار و جذاب نمی باشد . حتی در بسیاری از کشورهای مطرح در فوتبال ، بعضاً این ورزش ، پیوندهای محکمی با رشد یا رکود اقتصاد برقرار می سازد . شواهد موجود بیانگر آنست که در دوران کهن ، بازي هایی مانند “تسوكوه” ، “گو ماري” ، “اپيگرو” و “هارپاستوم” به ترتیب در کشورهای چین ، ژاپن ، یونان و رم باستان بسیار شبیه ورزش کنونی فوتبال بوده است .
این نام ها برگرفته از تلفیق اصطلاحات رایج از وسیله بازی یعنی توپ ، نوع حرکت بدنی و گروه بندی تشکیل دهنده بازی ها ، بوده است .
اما تاریخ نگاران این صنعت ، بدلیل وضع قوانین اولیه مرتبط با این بازی در سال ۱۸۶۳میلادی و نام گذاری “فوتبال” بر این نوع ورزش توسط دانشگاه کمبریج ، امروزه کشور انگلستان را “مادر فوتبال” می دانند .
درسال ۱۹۰۳ میلادی فدراسیون جهانی فوتبال “FIFA” ،با مشارکت ۷کشور سوئد ، سوییس ، دانمارک ، اسپانیا ، فرانسه ، بلژیک و هلند تاسیس گردید ، محل استقرار فیفا در شهرزوریخ کشور سوئیس می باشد . لازم به ذکر است قبل از این تاریخ نمایندگان باشگاه های ورزشی کشور های صدر الاشاره ، فدراسیون های فو تبال خود را تشکیل داده بودند . در حال حاضر ۲۰۹ کشور جهان عضو فیفا می باشند و در مقایسه با سازمان ملل فیفا ۱۶ عضو بیشتر دارد . فوتبال بي ترديد ورزش اول دنيا محسوب مي شود چرا كه فوتبال تركيب كاملي است از فن ، مهارت ، قدرت ، برنامه ریزی و تلاش جمعي هدفدار يك تيم .
در ایران اولين بار فوتبال ، توسط انگليسي ها مقيم ايران در تهران و ملوانان خارجي در بنادر كشور به راه انداخته شد ، در سال ۱۲۸۶ هجري شمسي وزير مختار انگليس در ايران به منظور ايجاد حس رقابت در بازيكنان و جنبه رسمي دادن به این بازي ها ، يك کاپ براي فوتبال تهيه و اولين دوره رسمي مسابقه فوتبال برای بدست آورد آن جام ، در همان سال برگزار شد.
در سال ۱۳۰۰ “انجمن ترقي و ترويج فوتبال” در تهران تاسيس و متولی برگزاري مسابقات فوتبال در کشور شد.
متعاقب آن مدرسه “البرز” فعلي آموزش فوتبال را به دانش آموزان آغاز كرد .
اولین مسابقه خارجي فوتبال ایران با تيم باد كوبه شوروي سابق درسال ۱۳۰۸ در تهران برگزار شد كه تیم ایران در آن بازی شكست خورد.
در ۱۲اسفند سال ۱۳۲۵نخستين فدراسيون فوتبال ايران به وجود آمد و سال بعد در ۳۰دي ماه۱۳۲۶اين فدراسيون به عضويت فيفا پذيرفته شد.
با توجه به گستره و جذابیت فوتبال در میان مردم دنیا ، مسائل اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و بشر دوستانه عدیده ای درگیر این ورزش و اشخاص سرآمد این رشته ورزشی در ادوار گذشته و حال بوده و در آینده نیز خواهند بود . اخبار روزانه منتشره از اتفاقات حوزه این رشته ورزشی بر تاثیرات جهانی آن در کلیه ابعاد زندگی انسانی مردم گواهی می دهد . برگزاری مسابقات گوناگون داخلی کشورها توسط باشگاه های گرانقیمت و با ارزش فوتبال ، لیگ های حرفه ای و مسابقات بین المللی در سطح قاره ها و در سطح جهان و هیجانات ناشی از حضور مردم در این رویدادهای بااهمیت ، همواره تاثیرات شایانی بر مولفه های فوق و رفتار و تصمیمات اقتصاددانان و سیاستمدران جهان ، داشته است .
امروزه ارزش باشگاه ها ، ارزش برند باشگاه ها ، میزان درآمد باشگاه ها ، قیمت مبادلاتی بازیکنان خصوصاً سوپر استار ها و حامیان مالی یا اسپانسرها و تاثیر این صنعت بر افزایش درآمدهای مالیاتی ناشی از ترانسفر بازیکنان گرانقیمت در اقتصاد کشور ها ، ایجاد اشتغال در صنایع وابسته ، ایجاد درآمد ناشی از رشد توریسم بعنوان یکی از قدیمی ترین منابع درآمدی کشور ها که تحت پوشش “ توافقنامه عمومی تجارت در خدمات سازمان تجارت جهانی” قرار گرفته است از مزیت های نسبی اقتصاد کشورهای پیشرفته در این صنعت ، محسوب می گردد .
بر اساس آمارهای منتشره جهانی ، توریسم و خدمات مرتبط با گردشگری حدود ۱۱% از تولید ناخالص جهانی را به خود اختصاص داده است و موجب اشتغال حدود ۲۰۰ میلیون نفر در سطح جهان شده است. ۳۴% مهارت های خدماتی جهان نیز به همین حوزه تعلق دارد . توریسم بیش از هر صنعت دیگری باعث ایجاد شغل برای مردم ساکن در نواحی توریستی یا به طور عام موجب ایجاد کار در زمینه مرتبط با توریسم درنقاط مختلف جهان می شود . بسیاری از صاحبنظران اقتصادی معتقدند که فوتبال موجب ترویج توریسم و توریسم راه حل مناسبی برای فقر زدایی در کشور ها می باشد توریسم به” صادرات نامحسوس” یا “صادرات نامرئی ” معروف است .
بطور مثال در جام جهانی ۲۰۱۴ ، پیش‌بینی برزیلی‌ها از سرمایه‌گذاری برای برگزاری بازی‌های جام جهانی ، بیشتر از ۶۳ میلیارد دلار بود .
در فواصل سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ برگزاری جام جهانی در کشور برزیل موجب جریان نقدینگی به میزان ۳۶۰ میلیارد دلار در اقتصاد برزیل شد در نتیجه ۳ میلیون و ۶۳۰ هزار شغل ایجاد گردید .
علاوه بر تاثیرات این رویداد اقتصادی ورزشی بر بازار داخلی و رشد تولید ناخالص داخلی ، ازمحل جمع آوری مالیات ۸ میلیارد دلاری ، دولت برزیل را قادر ساخت تا بسیاری از مشکلات اقتصادی خود را سامان دهد.
بخش‌هایی که از برگزاری جام جهانی فوتبال سود بردند شامل : بخش‌های عمرانی ، صنایع غذایی ، صنایع نساجی ، صنایع دستی ، خدمات تجاری ، هتلداری ، برق ، گاز ، آب و نظافت شهری و خدمات فناوری اطلاعات ، توسعه امکانات مراکز پخش‌رسانه‌ای و ارسال تلویزیونی ، زیرساخت‌های حمل و نقل و بازسازی و نوسازی بزرگراه ها ، ترمیم شهرها و شهرسازی ، افزایش ظرفیت هواپیمایی ، امنیت عمومی و ساخت مراکز تفریحی و بوستان ها و … بوده اند .
تاکنون بسیاری از کشورها در مقاطع مسابقات جام جهانی فوتبال ، توانایی استفاده از ظرفیت‌های جام جهانی و تبدیل آنها به منافع پایدار و رسیدن به اهداف اقتصادی و جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند اجتماعی که موجب از دست رفتن منابع و فرصت‌ها می شود را ، داشته اند .⚽🦋

نویسنده : admin_rahimlo | دسته : یادداشت و مقالات | نظرات کاربران (0)
تگ ها: , , ,