گردشگری و جهانگردی چهارمین صنعت بزرگ جهان پس از صنایع سوخت( انرژی)، مواد شیمیایی و خودرو محسوب می شود. این صنعت علاوه بر توسعه صلح و ثبات ، از طریق ایجاد تعاملات بین المللی و ایجاد مشاغل درآمدزا موجب رونق اقتصادی می شود. گردشگری تفریحی ، درمانی، مذهبی، بازاری، همایشی، الکترونیک(e-tourism) […]

 

 

 

 

گردشگری و جهانگردی چهارمین صنعت بزرگ جهان پس از صنایع سوخت( انرژی)، مواد شیمیایی و خودرو محسوب می شود. این صنعت علاوه بر توسعه صلح و ثبات ، از طریق ایجاد تعاملات بین المللی و ایجاد مشاغل درآمدزا موجب رونق اقتصادی می شود. گردشگری تفریحی ، درمانی، مذهبی، بازاری، همایشی، الکترونیک(e-tourism) ورزشی، ظرفیت های توسعه توریسم در اقتصاد را شکل می دهند.
تعداد گردشگران از ۲۵ میلیون نفر در سال ۱۹۵۰ به یک میلیارد و ۲۳۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ و درآمد های جهانی این صنعت از ۲ میلیارد دلار در سال ۱۹۵۰ به ۱۲۲۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته و برآورد می شود این رقم در سال ۲۰۱۸ از مبلغ ۲ تریبیون دلار فراتر رود .
برآورد می شود تعداد گردشگران با رشد متوسط سالانه ۳/۳ درصد ، در سال ۲۰۳۰ به ١/٨ميليارد نفر بالغ شود . سهم اقتصادی های روبه توسعه در بازار جهانی توریسم از ۳۰ درصد در سال ۱۹۸۰ به ۴۵ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته و انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰ این سهم بازار به ۵۷ درصد برسد.( یعنی جذب حدود یک میلیارد نفر گردشگر)
تعداد گردشگران بازدید کننده از ایران با افزايش ٤/٢و ٥/٤ درصدی از حدود ۳ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ به ٤/٩٦٧میلیون نفر در سال ۲۰۱۴ و ٥/٢٣٧میلیون نفر در سال ۲۰۱۵رسیده و در سال ۲۰۱۶ با افت٥/٦ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ مجددا به عدد٤/٩٤٢ميليون نفرکاهش یافته است.
براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد که ماحصل بررسی نماگرهای مختلفی من جمله وضعیت زیر ساخت های خدمات گردشگری ، زیر ساخت های زمینی، بنادر ، هوایی، منابع فرهنگی و سفرهای تجاری، منابع طبیعی ، پایداری زیست محیطی ، رقابت پذیری قیمتی ، آزاد بودن دسترسی در سطح بین المللی اولویت بخش گردشگری ، میزان آمادگی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات ، منابع انسانی نیروی کار، سلامت، ایمنی و امنیت و نیز محیط کسب و کار می باشد، در سال ۲۰۱۷ ایران در زمینه رقابت پذیری گردشگری جایگاه ۹۳ از ۱۳۶ کشور مورد بررسی را به خود اختصاص داده است . رتبه مذکور در سال ۲۰۱۶، ۹۷ از ۱۴۱ کشور بوده است.
در سال ۲۰۱۷ ، رتبه امارات ۲۹، قطر ۴۷، بحرین۶۰ ، عربستان ۶۳، عمان ۶۶، آذربایجان ۷۱ ، (با ۱۳پله صعود نسبت به سال قبل ) مصر ۷۴ و ترکیه با رتبه ۴۴ وضعیت مناسب تری نسبت به ایران را دارا می باشند.
این در حالی است که نشریه بلومبرگ ، ایران را جزء یکی از ۲۰ کشور ( مقصد) برتر گردشگری دنیا در سال ۲۰۱۷ معرفی نموده است. در این گزارش فرآیند طولانی اخذ ویزا ، اسکورت شهروندان ایالات متحده ، کانادا و بریتانیا ورعایت کدهای پوششی خاص ( حجاب) از جمله موانع و مشکلات گردشگری در ایران برشمرده میشود.
در سال ۲۰۱۵ گردشگری کل ( مستقیم- غیر مستقیم و القایی) در مجموع ۳۹۸ هزار شغل در کشور ایجاد کرده و ٥/٢ درصد از تولید ناخالص داخلی معادل ٤٤/٢٩ هزار میلیارد تومان را تولید نموده است. سهم این صنعت برای سال ۲۰۱۶ معادل ٧/٦ درصد برآورد می شود . درآمد ایران از محل مخارج گردشگران خارجی ( صادرات نامرئی) در سال ۲۰۱۵ معادل ٨٥/٣ هزار میلیارد تومان و (حدود دو برابر اعتبارات عمرانی سالانه کشور) بوده است. ایران در سال ۲۰۱۵ رتبه ۱۷۲ جهان در این زمینه را به خود اختصاص داده است.
در همان سال سرمایه گذاري در بخش سفر و گردشگری بالغ بر ٨٣٦٠٣/٥ میلیارد ریال( ۳ درصد از کل سرمایه گذاري) بوده است.
با توجه به مزيت هاي اقليمي ،فرهنگي و مذهبي، پزشكي و ….كشور و بويژه قيمت و هزينه گردشگري (با توجه به ارزش برابري ريال و دلار) توسعه گردشگري و برنامه ريزي مناسب،اين صنعت علاوه بر قابليت موثر ايجاد اشتغال و افزايش توليد ناخالص داخلي ، عدم وابستگي جدي به فناوري هاي گران قيمت و پيچده ، وتاثير پذيري كمتر از تحريم ها وانتقال بي دغدغه ارز، ضرورت توجه و باور دولت به توسعه اين بخش را مضاعف مي كند.

نویسنده : admin_rahimlo | دسته : یادداشت و مقالات | نظرات کاربران (0)
تگ ها: , , ,