آفت های جدید بازار سرمایه معرفی شدند/ فروش گسترده حقوقی ها تایید شد رحیم لویی بنیس، مدیر عامل کارگزاری بانک انصار با انتقاد از برخی مدیران شرکت های حقوقی که در فروش سهام بی توجه به شرایط پیش روی اقتصاد، بی تجربگی از خود نشان می دهند، آن ها را آفت های بازار سهام خواند […]

آفت های جدید بازار سرمایه معرفی شدند/ فروش گسترده حقوقی ها تایید شد
رحیم لویی بنیس، مدیر عامل کارگزاری بانک انصار با انتقاد از برخی مدیران شرکت های حقوقی که در فروش سهام بی توجه به شرایط پیش

روی اقتصاد، بی تجربگی از خود نشان می دهند، آن ها را آفت های بازار سهام خواند که اجازه بزرگ شدن کیک بازار را نمی دهند.

تکرار سناریو فروش های حقوقی ها در نهایی ترین روز خوش برجام انتقادات فعالان بازار را همچنان به همراه دارد. مقامات بازار سرمایه نیز با بیان اینکه نمی توان در تصمیمات شرکت ها برای خرید و فروش سهام دخالت کرد، این روند را از سر ناچاری ارزیابی می کنند. فعالان بازار از سوی دیگر از بی تدبیری ها گلایه مندند و بر آینده نگری بیشتر مدیران تاکید بیشتری می کنند. فروش های حقوقی ها در حالی در شادترین شرایط سیاسی کشور ادامه می یابد که هنوز تلخ کامی بر جای مانده از این روند هنوز بوی سیاسی کاری هم می دهد.
در عین حال برخی آمارها نشان می هد که در مجموع نباید چندان نسبت به این تحولات بد بین هم بود. چراکه بر اساس آمارهای موجود در ازای ۵ میلیارد و ۶۸۶ میلیون تومان فروش از طرف سهامداران درصدی که عموما بیشتر از یک درصد سهام یک شرکت را می خرند، تقریبا ۱۸میلیارد تومان خرید صورت گرفته است. این تفاوت به معنی سنگین تر شدن کفه دارایی سهامداران درصدی ارزیابی شده است.
با این حال روند واگذاری صف های خرید در روز دوشنبه نیز ادامه یافت و بازار در بیشترین افت خود ۸۰۰ واحد ریزش داشت. در مجموع شاخص کل به افت ۳۰۴ واحدی رضایت داد. در این روز بانکی ها همچنان در معرض فروش های زیادی بودند به طوری که برخی حقوقی ها تا ۱۵ میلیون سهم بانک صادرات، ۳۶ میلیون سهم بانک تجارت، ۵ میلیون سهم بانک ملت و ۷ میلیون سهم بانک دی را نقد کردند. این شرایط در حالی است که برداشته شدن تحریم های بانکی بی شک بهترین فرصت برای بهره بردن از سود آوری های آتی این بانک ها برای حقوقی ها خواهد بود. در این راستا یک مقام اجرایی بازار نیز این فروش ها را مورد تایید قرار می دهد.
امید به کاهش اضطرار حقوقی ها
روح الله حسینی مقدم، معاون سازمان بورس افزایش تحرکات حقوقی ها در فروش سهام را از سر ناچاری و برای تامین نقدینگی در شرایط اضطرار عنوان کرد و افزود: طی ۲ سال اخیر همواره در شرایط مثبت بازار حقوقی ها به روزهای مثبت بازار به دید فرصتی برای تامین نقدینگی نگریسته اند که عمدتا ناگزیر از این کار بوده اند. وی در عین حال تاکید کرد که اصل اول سازمان بورس و اوراق بهادار مداخله در امور معاملات بازار نیست مگر اینکه به ضرورت برای نظارت و اعمال قانون برای مقابله با اخلال در معاملات صورت گرفته باشد.
به گفته وی طبیعتا حقوقی ها نمی توانند برای فروش سهام در قیمت های پایین جواب قانع کننده ای به سهامداران و مجامع خود داشته باشند اما این شرایط قطعا از سر اضطرار و ناچاری در بازار سهام اتفاق می افتد.
حسینی مقدم تاکید کرد: فروش در کف قیمت ها اصولا کار درستی نیست اما در شرایط ضرورت این امر ممکن است.
وی ادامه داد: شرایط پیش رو قطعا موجب کاهش اضطرار شرکت های حقوقی برای فروش های گسترده خواهد شد. اما در یکی دو هفته اخیر از این فرصت ها استفاده شده است. وی گفت: اینکه مردم عادی به امید آینده برخی خریدها را در بخش های خرده فروشی به تعویق انداخته اند، امری است که برای شرکت های حقوقی نیز قابل تعمیم است. از این رو این شرایط قابل ترمیم است و در آینده قطعا این شرایط تغییر خواهد کرد. نقدینگی به بازار باز خواهد گشت فضا فراهم است. امید است که فروش های اینگونه حقوقی ها بر بازار کم اثر باشد و نقدینگی بیشتری بتواند جذب شود.
حسینی مقدم همچنین در تحلیل فرمول جدید نرخ خوراک گازی برای پتروشیمی ها نیز گفت: این فرمول با ابهاماتی روبرو است و خیلی پیچیده شده است. به گفته وی این فرمول ۲۲ متغیر مبهم دارد که نرخ ارز محاسباتی و قیمت داخلی گازی داخلی است که مشخص نیست نرخ داخلی آیا با منشا بازار تعیین می شود یا به طور دستوری. حسینی مقدم افزود: اگر این ۲ نکته در قالب بخشنامه اعلام بشود بسیار اثر گذار است.
مدیران بی تجربه آفت جدید بازار سرمایه اند
رحیم لوی بنیس، مدیر عامل کارگزاری بانک انصار نیز با انتقاد از برخی مدیران شرکت های حقوقی که در فروش سهام بی توجه به شرایط پیش روی اقتصاد، بی تجربگی از خود نشان می دهند، آن ها را آفت های بازار سهام خواند که اجازه بزرگ شدن کیک بازار را نمی دهند. وی از اینکه برخی در بهترین شرایطی روانی بازار برای برون رفت موقت از فشار نقدینگی اقدام به فروش می کنند و کشورهای بدخواه منطقه را از بابت افزایش نیافتن متناسب بورس ایران خوشحال می کند، به شدت انتقاد کرد. وی گفت در روز اجرایی برجام بازار می توانست به مراتب رشد بیشتری را تجربه کند. باید بگذاریم بازار بزرگ تر شود و آن زمان از مزایای بهتر آن استفاده کنیم.
وی همچنین با بیان اینکه باید سیگنال های مهم سیاسی و اقتصادی و دیپلماتیک را بهتر ببینیم و بر موارد حاصل شده غیر مرتبط با برجام هم دقت بیشتری کرد، به آزادی زندانیان ایرانی وآمریکایی، مجوزهای خرید هواپیما، شرایط امروز اقتصادی، رونق گرفتن بازار صادراتی پتروشیمی ها، بازگشایی LC ، افت نرخ بهره بین بانکی و موارد زیاد بهره مندی اقتصاد کشور از برداشته شدن تحریم ها نیز توجه کرد. وی گفت مدیران شرکت های حقوقی باید به ارقام بودجه عمرانی سال آینده توجه کنند.
وی تاکید کرد باید دانست که از میزان بودجه عمرانی سال ۹۴ که حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بود حداکثر ۱۵ هزار میلیارد تومان عملیاتی شده اما سال آینده ضمن اینکه این رقم در بودجه ۶۰ هزار میلیارد تومان تعیین شده، قرار است پول وارد اقتصاد شود. رشد برنامه ریزی شده ۵ درصدی برای سال آینده و رشد ۸ درصدی در برنامه ششم توسعه بی شک سیگنال های مهمی برای اقتصاد است.
وی با بیان اینکه برنامه بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره بین بانکی تا ۱۷ درصد، عامل مهمی برای روزهای بهتر بازار سرمایه خواهد بود، این نرخ را فعلا ۱۹ درصد عنوان کرد.
رحیم لوی بنیس گفت: روز یکشنبه هفته گذشته باید روز جشن بانکی ها می بود نه اینکه با فروش گسترده سهام آن ها روبرو باشیم. مدیران نباید اینقدر بی توجه به این قضیه باشند. مدیر باید تدبیر داشته باشد. حقوقی هایی که سهام بانکی ها تا کنون جمع کرده اند، قدرت تحمل ندارند و در چنین روزهایی می فروشند. وی گفت: امروز بازار سرمایه مانند یک کشتی است که هر کس بخواهد جای خود را سوراخ کند، همه را غرق کرده است. وی مدیران کارنابلد را مورد سرزنش قرار داد و از شیوه فعالیت آن ها اظهار نگرانی کرد. وی در عین حال اظهار امیدواری کرد که حقوقی ها بازار خود را جمع کنند.

نویسنده : admin_rahimlo | دسته : آرشیو | نظرات کاربران (0)
تگ ها: